• Hasan Peker
  • (0212) 210 55 57 / (0216) 442 12 41

5 Soruda Kurye Ne Demek ?

 Motorlu Kurye

Kurye hizmeti almak isteyen kullanıcılar için bu hizmetle alakalı bazı soru işaretleri mevcuttur. Kuryeler, teslimat sürecinde oldukça hızlı bir hizmet sunmaktadır. Bu sayede hem zamandan tasarruf edilmiş, hem de gönderinin güvenliği sağlanmış olacaktır.

Kurye Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Gönderilerinin kargodan daha hızlı bir şekilde teslim etmek isteyen kişiler kurye hizmetine başvurmaktadır. Kurye hizmeti göndericinin göndermek istediği ürünün göndericiden alınması ve teslim edilecek kişiye iletilmesi görevini yapmaktadır. Bu süre zarfında da müşteriyi an be an bilgilendirerek güvenli bir teslimat sunmaktadır.

Kuryelerin en büyük avantajı hızlı bir teslimat süreci sunmasıdır. Örneğin kargoya verilen bir ürünün alıcıya ulaşması günler sürebilmekte, kargo hizmeti sürecinde göndericinin ürününün zarara uğrama ihtimali oluşmaktadır. Kurye hizmetinin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • - Kuryeler güvenli bir teslimat süreci sunmaktadır.
  • - Kurye ile yola çıkan gönderinin teslimat süreci an be an kontrol edilebilmektedir.
  • - Kuryeler oldukça hızlı teslimat yapacakları için zamandan tasarruf sağlamaktadır.
  • - Gönderinin kurye ile yola çıkması özellikle maddi olarak değerli gönderiler için güvenli ve hızlı bir teslimat süreci yaratacaktır.
  • - Kurye hizmeti veren firmalar, müşterilerine birebir iletişim kurma imkânı sunduğu için için şeffaf bir süreç yaşanabilmektedir.

Motorlu Kurye Nedir ?

Kurye hizmeti temel olarak araçlı kurye ve motorlu kurye olarak ikiye ayrılmaktadır. Motorlu kurye hizmeti, göndericiden alınan gönderinin motosiklet aracılığıyla teslim edilmesi hizmeti olarak tanımlanabilmektedir. Motorlu kurye, araçlı kuryeden çok daha hızlı teslimat sağlar. Ayrıca trafik koşullarından da çok daha az etkilenmektedir.

Motorlu kurye hizmeti veren firmalar, kuryenin nerede olduğu bilgisini de müşterilerle paylaşabilmektedir. Böylece kurye nerede ve tahmini ne zaman teslimat sağlayacak gibi bilgiler de edinilebilmektedir. Ayrıca motor kuryenin express hizmeti de mevcuttur, böylece çok daha hızlı bir teslimat seçeneği de sunulmaktadır.

 Kurye

Gönderiler Nasıl Teslim Edilir ?

Kurye hizmeti alabilmek için öncelikle uzman hizmet sağlayan bir kurye firmasıyla anlaşmak gerekmektedir. Telefon ile kurye firması aranarak alınmak istenen kurye hizmeti belirtilir. Kurye firması da en kısa sürede aracın göndericiye ulaşmasını sağlamaktadır.

Kuryeler gönderiyi teslim aldığı esnada alıcının adresini de alır ve yola çıkar. Bu süre zarfında gönderinin alıcıya en kısa sürede ulaşmasını sağlayacak yolları tercih eder. Teslimat adresine vardıktan ve teslimatı gerçekleştirdikten sonra göndericiye SMS yoluyla Pera Kurye bilgilendirme yapmaktadır.

Kurye Ücretleri Nelerdir ?

Kurye hizmeti almak isteyen kullanıcılar kurye ücretleri için araştırma yapmaktadır. En önemli nokta uzman bir kurye hizmetiyle çalışmaktır. Aksi takdirde gönderinin güvenliği tehlike altına girebilecektir. Uzman bir kurye hizmetiyle güvenli bir teslimat gerçekleştirmek mümkündür.

Kurye ücretleri, alınan kurye hizmetinin çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Arabalı veya motorlu kurye hizmetleri için talep edilen ücretler farklı olacaktır.

Motorlu kurye hizmeti içerisinde de ücretler farklılık gösterebilmektedir. Örneğin gece gönderimi ve günün her saati gönderim sağlayan express kurye hizmeti, normal bir motorlu kurye hizmetinden daha yüksek ücretli olabilmektedir. Mesai saati içerisinde kullanılan express kurye hizmeti ile gece mesaisi ya da mesai saatleri dışında alınan express kurye hizmeti de ücret noktasında bazı farklılıklar gösterebilmektedir.

Kurye Hizmeti Çeşitleri Nelerdir ?

Kurye hizmetleri müşterilerin ihtiyaçlarına göre farklı çeşitlerde verilmektedir. Kuryenin göndericiden alıcıya gidiş süresini kısaltmak, ya da daha büyük çaplı ürünlerin gönderimini sağlamak amacıyla farklı kurye çeşitleri oluşmuştur. Gönderilen ürünün boyutu, önemi ve aciliyeti bu çeşitliliği sağlamaktadır.

Kuryeler araçlı ve araçsız olarak temel anlamda 2 kategoriye ayrılırlar. Teslimat sürecinde bir araç kullanan kuryeler araçlı kuryelerdir ve genel olarak bu kuryeler tercih edilmektedir. Kurye hizmeti veren firmalar tarafından müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda sağlanan kurye hizmetleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • 1) Yaya Kuryeler: Banka işlemleri, evrak teslimi gibi yakın mesafe işlemler için yaya kuryeler kullanılır.
  • 2) Araçlı Kuryeler: Gönderici tarafından teslim edilen gönderinin teslimatını bir araba vasıtasıyla gerçekleştiren kurye hizmetidir. Genel itibariyle motorlu kuryeler tarafından taşınamayacak kadar büyük boyuttaki ürünlerin gönderimini araçlı kuryeler sağlamaktadır.
  • 3) Motorlu Kurye: En çok tercih edilen kurye hizmeti moto kuryelerdir. Moto kuryeler bir motosiklet vasıtasıyla teslimat gerçekleştirdiği için diğer kargo hizmetlerinden çok daha hızlıdır. Trafikte çok daha kolay hareket eden motorlu kurye hizmetleri zamandan da tasarruf sağlamaktadır. Motosikletli kuryeler ise kendi içerisinde bir alt gruba ayrılmaktadır. Bu ayrım teslimatın gerçekleşmesi gereken zaman aralığıyla alakalıdır. Her ne kadar moto kurye oldukça hızlı olsa da bu süreci hızlandırmak amacıyla daha da hızlı hizmet veren kurye hizmeti ortaya çıkmıştır. Bu alt grup ise express kuryedir.
  • 4) Express Kurye: Motorlu kurye hizmeti oldukça hızlı bir hizmettir fakat çok kısıtlı zamanda gerçekleşmesi gereken teslimatlar için daha hızlı bir yöntem bulma ihtiyacı doğmuştur. Ayrıca kuryelerin belirli bir mesai saati vardır ve bu saatler arasında hizmet vermektedir. Express kurye ise haftanın her günü ve her saati hizmet vermektedir. Standart kuryelerde uzayabilen teslimat süresi express kurye için toplamda en fazla 2 saat olarak belirlenmiştir.

Pera Kurye

organize sanayi motorlu kurye
Motorlu kurye
Normal kurye
Moto kurye
Kurumsal firma